BHP w pracy z maszynami CNC

Pewne zawody i rodzaje wykonywanej pracy wymagają zastosowania szczególnych warunków bezpieczeństwa i środków ostrożności, a także noszenia odpowiedniego stroju ochronnego, dzięki czemu pracownicy mimo zwiększonego ryzyka, wciąż pozostają w odpowiedni sposób zabezpieczeni i mogą bez lęku wykonywać swoje obowiązki. Zapewnienie odpowiednich warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy leży po stronie pracodawcy, właściciela danej firmy, czy instytucji. Sprawdźmy, jak ta kwestia wygląda w odniesieniu do pracy z maszynami typu CNC.

Czym są maszyny CNC?

Hale produkcyjne, magazyny, zakłady przetwórstwa – wszędzie tam, gdzie pracownicy mają do czynienia z różnego rodzaju sprzętem i maszynami, należy odpowiednio zabezpieczyć ich przygotować ich przed przystąpieniem do pracy. Szczególnie warto przyjrzeć się wymogom, jakie są stawiane w odniesieniu do korzystania z maszyn CNC. Maszyny CNC, czyli inaczej nowoczesne obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control) to chętnie stosowane w przemyśle sterowane komputerowo urządzenia numeryczne. Najpopularniejsze z nich to tokarki oraz frezarki. Dzięki ich zautomatyzowanej pracy możliwe jest wytwarzanie ogromnej ilości identycznych elementów, co byłoby często niemożliwe w przypadku pracy manualnej, za pomocą ludzkich rąk. To ogromny krok związany z rozwojem technologii.

Poniżej 

Fadal CNC VMC 15

Fadal CNC VMC 15

Bezpieczna praca z maszynami do cięcia

W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo pracownikom stykających się na co dzień z maszynami CNC? Przede wszystkim zakupione maszyny powinny posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty, przejść niezbędne testy i być sprowadzone z pewnych, zaufanych źródeł. Obowiązkowy jest także ich cykliczny przegląd, a w razie jakichkolwiek wątpliwości co do poprawnego ich funkcjonowania, zarządzenie o natychmiastowym przerwaniu pracy celem dokładnego sprawdzenia danej maszyny, najlepiej pod okiem fachowca. Dopuszczona do pracy maszyna nie może narażać obsługujących ją pracowników na żadne obrażenia i zranienia, oddziaływanie niebezpiecznych substancji chemicznych, nadmierny hałas, porażenie prądem ani na promieniowanie.

Co jeszcze może zrobić pracodawca?

Przede wszystkim uwrażliwić swoich pracowników i poprosić o zgłaszanie wszelkich zaobserwowanych odchyleń od normy i potencjalnych usterek. Przed przystąpieniem do pracy z maszyną typu CNC pracownik powinien także przejść specjalne, gruntowne przeszkolenie, zapoznać się z dokładną instrukcją obsługi i podstawowymi zasadami BHP. Oczywiście operator maszyn CNC musi także posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne – specjalistyczny kurs z pozytywnie zdanym egzaminem, który uprawnia go do wykonania zawodu.

Jaki strój obowiązuje na tym stanowisku?

Choć praca operatora CNC nie wymaga szczególnie specjalistycznego stroju, ważne, aby zapewnić pracownikowi wygodny i komfortowy strój, w którym będzie mógł w pełni skupić się na swoich zadaniach. Jeansy męskie oraz koszula męska bawełniana nie będą tutaj najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się robocze ogrodniczki, t-shirt, polar, dobre buty- wszystko dobrane do danej pory roku i warunków panujących na danej hali produkcyjnej. Każdy pracownik fizyczny musi mieć także pamiętać o zabezpieczeniu głowy. Tutaj świetnie sprawdzi się wygodnie mocowany kask. Wiele ciekawych informacji i nowinek na temat maszyn CNC można znaleźć tutaj: https://enermetcnc.pl/. To zawód przyszłości i bardzo ciekawy temat, dlatego interesuje się nim coraz więcej młody ludzi, szukających zawodu, który da im zarówno pracę, jak i satysfakcję z wykonywanych zadań.
/INSTRUKCJA BHP przy obsłudze frezarki CNC.png